Konferencja PUK AI
Pierwsza Uniwersytecka Konferencja „Artificial Intelligence ∀” fot. Paweł Piotrowski/Uniwersytet Wrocławski

Pierwsza Uniwersytecka Konferencja „Artificial Intelligence ∀”

W piątek 18 października na naszym Wydziale odbyła się Pierwsza Uniwersytecka Konferencja „Artificial Intelligence ∀”. Zgromadziła ona blisko 200 uczestników zainteresowanych badaniami i innymi aktywnościami dotyczącymi sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Wrocławskim. 

Główną część programu stanowiło 13 prezentacji badaczy prowadzących badania nad AI, wykorzystujących narzędzia AI lub zainteresowanych ich wykorzystaniem. Tematyka była bardzo szeroka; omawiano zarówno istniejące potrzeby, pomysły na współpracę, ale też wyniki naukowe i wdrożone już rozwiązania. Przedstawiono wyniki badań z dziedzin takich, jak fizyka, biologia, chemia, informatyka, socjologia czy edukacja historyczna. Jeden z referatów dotyczył możliwości zastosowania generatywnych modeli AI do upraszczania języka polskiego, w innych omawiano perspektywy zastosowania narzędzi AI w takich dziedzinach jak muzykologia cyfrowa czy prawo. Zademonstrowano także system oparty na algorytmach sztucznej inteligencji, który został w pełni wdrożony i jest wykorzystywany przez służby ratunkowe do szukania osób zaginionych. 

Konferencja obejmowała również sesję posterową, w czasie której zainteresowani mogli zapoznać się dokładniej z wybranymi wynikami badań prowadzonych na UWr i porozmawiać z ich autorami.

Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny „Sztuczna inteligencja — szansa czy zagrożenie dla nauki”, w którym wzięli udział reprezentanci nauk medycznych, prawnych, biologicznych i informatycznych. W dyskusji panelowej poruszono zagadnienia związana z aktualnym i potencjalnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w badaniach naukowych, rolą naukowców oraz wpływem technologii na życie społeczne. Zarysowano również nowe problemy metodologiczne i etyczne, które pojawiają się w różnych dziedzinach nauki w konsekwencji szybkiego rozwoju i większej dostępności narzędzi sztucznej inteligencji.

Konferencja pokazała, że temat AI łączy badaczy ze wszystkich wydziałów naszej uczelni. W zasadzie wszyscy prelegenci omawiali możliwości przyszłej współpracy, był to też jeden z głównych tematów rozmów kuluarowych.

Fot. Paweł Piotrowski/Uniwersytet Wrocławski

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER