
Dolnośląski Festiwal Nauki na naszym Wydziale
Maraton Matematyczny przenosimy na sobotę 28 września. Wykłady zaplanowane na środę 18 września 2024 są odwołane.
Zapraszamy na wykłady organizowane przez Wydział Matematyki i Informatyki w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykłady odbędą się we środę 18 września 2024 w sali 25 Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu.
Zapisy na wykłady (dla grup od 5 osób w górę, pojedyncze osoby nie muszą się zapisywać wcześniej): promocja@cs.uni.wroc.pl
Serdecznie zapraszamy też na XXII Maraton Matematyczny, którego finał odbędzie się 21 września 28 września w Instytucie Matematycznym UWr.
Harmonogram 18 września 2024 – ODWOŁANE!
- 11:15 – 12:00 Maciej Piróg (II UWr) O poprawności programów komputerowych
Czy można upewnić się, że program komputerowy na 100% nie zawiera w sobie żadnego błędu? Można. Podczas prezentacji pokażę Państwu, jak to zrobić (albo jak zlecić zrobienie tego odpowiednio inteligentnej sztucznej inteligencji).
Maciej Piróg jest adiunktem w Instytucie Informatyki UWr. Doktorat zrobił na Uniwersytecie Oksfordzkim, jako postdoc przebywał na KU Leuven, a obecnie interesuje się tematami dotyczącymi języków programowania i ich semantyki.
- 12:05 – 13:05 Tomasz Elsner (IM UWr) Prawo wielkich liczb, czyli co nam mówi statystyka
Ludzie nierozumiejący matematyki lubią przytaczać, liczącą ponad sto lat, opinię: „Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki.” Wyraża ona bezradność wobec tajemniczego świata liczb, które z jednej strony są świetnym narzędziem do opisu rzeczywistości, ale z drugiej strony, używane nieostrożnie, mogą tę rzeczywistość poważnie zakłamywać. Co naprawdę mówią sondaże i wszelkie dane statystyczne, którymi zarzucają nas dziennikarze? Czy można im wierzyć? Jak oprzeć się manipulacji danymi? Na wykładzie zobaczymy jak ważne jest, by rozumieć liczby, którymi się posługujemy, a nie ograniczać się jedynie do odczytywania ciągu cyfr.
- 13:10 – 14:00 Maciej Tadej (IM UWr) Jak grzać?
Nikt nie chce marznąć zimą, ale równocześnie nikt nie chce zbankrutować przez rachunki za ogrzewanie. W naszej prezentacji omówimy podstawowe zasady fizyki z zakresu ciepła oraz przedstawimy różne strategie ogrzewania, bazując na przeprowadzonych symulacjach. Naszym celem jest znalezienie praktycznych sposobów na efektywne ogrzewanie bez nadmiernych kosztów.
Maciej Tadej jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz asystentem naukowym w niemieckim instytucie badawczym CASUS, HZDR. Jego prace naukowe koncentrują się na równaniach różniczkowych, analizie numerycznej oraz modelowaniu zjawisk w biologii i fizyce.